IV Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu

W dniu 29.09.2012 we wrocławskiej Hali Stulecia odbył się IV Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej.2012 09 29 Wrocaw Festival 045

W festiwalu uczestniczyła też zorganizowana, prawie stu osobowa  grupa członków DFK z gminy strzeleckiej która dotarła na miejsce dwoma autobusami. Wyjazd nastąpił o 8.30.

Wrocławska Hala Stulecia wypełniła się po brzegi Niemcami przybyłymi z całej Polski. Najwięcej oczywiście z woj. opolskiego, śląskiego ale byli także goście i występujący z Mazur i Pomorza którzy na podróż poświęcali czasami aż 12 godzin. 2012 09 29 Wrocaw Festival 086Po powitaniach i przemówieniach "oficjeli" nastąpiła część artystyczna w czasie której występowały zespoły, chóry, orkiestry, grupy taneczne oraz  indywidualni artyści wywodzący się z kręgów mniejszości niemieckiej. Trwające prawie 5 godz. występy pokazały bogactwo życia kulturalnego środowiska mniejszości niemieckiej w Polsce oraz jego różnorodność zarówno pod względem wiekowym2012 09 29 Wrocaw Festival 040 oraz  w formach działalności. Rozpiętość wiekowa występujących od kilkunastoletnich wykonawców piosenek, grających na flecie i innych instrumentach muzcznych, tańczących taniec towarzyski, tańce ludowe czy śpiewających arie operowe,  aż do starszego pokolenia udzielającego sie przeważnie w chórach jest tego najlepszym przykładem.

2012 09 29 Wrocaw Festival 041 Wśród występujących byli:"Kotyś Band z Kolonowskiego, zespoły taneczne "Walk-Nak" z Walidróg, "Tworkauer Eiche" z Tworkowa, flecistka (Panflote) - Daria Noryńska, chóry- "Heimatchor z Gliwic Ostropy, Schönwälder Trachtenchor ze Zbrosławic, "Masurenklang" z Olsztyna, Heimatsänger" z Wrocławia, "Vaterhaus" z Olsztyna, "Die Schneidemühler" z Piły, grupa taneczna z Miastka,2012 09 29 Wrocaw Festival 077 zespół "Meritum" z Rogowa, zespół tańca regionalnego "Saga" z Bartoszyc, zespół ludowy "Trzebiatowiacy", Młodzieżowy Zespół Wokalno-Instrumentalny z Raciborza-Studziennej,Zespół taneczny "Łężczok" z Zawady Książęcej, zespół "Dialog" z Dylak, pary tańca towarzyskiego- Patrycja Jaroszowiec i Marcin Karpiński, Anna Mensing i Paweł Klimont, orkiestry dęte z : Białej, Toszka, "Kaprys" ze Źlinic, duet Aneta Lissy i Norbert Rasch, studio wokalne BIS- DFK Leśnica,2012 09 29 Wrocaw Festival 029 solistki; Andrea Ryszka z Chrzelic, "Dany"(Daniela Gorgosch) z Raciborza, Katarzyna Domańska, Klaudia Paterok z Leśnicy, Natalia Wilczek z Zimnej Wódki, sopranistka kolaturowa Alina Adamska z Zawadzkiego. Jak z tego widać program był niezwykle bogaty. 

Równocześnie w foyer Hali Stulecia występowały dodatkowo grupy muzyczne, chóry oraz soliści.2012 09 29 Wrocaw Festival 051 Ponadto odbywała się debata na temat " Oświata jako fundament budowy toższamości mniejszości narodowych"

Ponadto w holu Hali Stulecia odbywały się liczne wystawy przygotowane przez organizacje i stowarzyszenia mniejszości niemieckiej w Polsce oraz przez inne instytucje niemieckie.2012 09 29 Wrocaw Festival 053

Przed Halą Stulecia można było podziwiać aleję drzew ubraną w kolorowe wełniane "suknie". Grupa młodzieżowa mniejszościniemieckiej urządzała tam heppeningi. Każdy mógł uwiecznić odciski swoich dłoni  na długiej białej fladze w wybranym przez siebie kolorze narodowej  flagi Niemiec.2012 09 29 Wrocaw Festival 058 Oczywiście używało się do tego odpowiednich gumowych rękawic. W innym miejscu można było namalować na śpecjalnej ścianie wymyślone przez siebie grafitti.

Punktem kulminacyjnym był jednak występ gwiazdy niemieckiej muzyki szlagierowej piosenkarza Heino.


O godz. 18,00 wszedł wprowadzony na scenę przez Tobiego oczekiwany Heino.2012 09 29 Wrocaw Festival 069 Jego pierwszy, długo oczekiwany na Śląsku występ był dla jego uczestników niesamowitym przeżyciem. Ośmiotysięczna widownia przywitała go  z niebywałym entuzjazmem i podczas jego występu razem z nim śpiewała co bardziej znane szlagry takie jak "Kehr ich einst zur Heimat wieder" - który wzbudził największy entuzjazm,  po "Rosamunde" i inne.

Część uczestników miała z sobą transparenty witające artystę i wyrażające radość z jego przybycia.

No, ale trwający 1,5 godz. występ skończył się ku wielkiemu żalowi widowni która nie chciała Heino puścić ze sceny.2012 09 29 Wrocaw Festival 0942012 09 29 Wrocaw Festival 091

2012 09 29 Wrocaw Festival 102

W bardzo dobrych humorach wróciliśmy po 22.00 do domów.