Deutscher Freundschaftskreis Strzelce Op.
Rejs po kanale Gliwickim
There are no translations available.

 Zarząd DFK Strzelce Op. zorganizował w sobotę 2.09.2017 r. wyjazd na rejs po Odrze i Kanale Gliwickim. W rejsie wzięła udział sześćdziesięcioosobowa grupa członków DFK Strzelce Op., Szczepanek, Rozmierz i Niwki. Ze Strzelec pojechaliśmy autobusem do portu w Koźlu Rogach i stamtąd rozpoczęliśmy rejs. W rejs wyruszyliśmy statkiem „Silesia”, który po wyjściu z basenu portowego, stoczni „Damen” przepłynął Odrą do Kanału Gliwickiego i dalej do śluzy w Kłodnicy.2017 09 02 rejs po Odrze 030

Kanał Gliwicki o długości ponad 41 km zbudowano w latach 1933-39 w miejsce istniejącego od początku XIX wieku Kanału Kłodnickiego. Droga wodna o szerokości od 38 m do 41 m i głębokości do 3,5 m łączy Gliwice z portem na Odrze w Koźlu. Pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcu kanału umożliwia sześć śluz.

Po drodze minęliśmy pchacza, pchającego dwie wypełnione węglem barki, a także zacumowaną barkę z węglem, co pokazuje że powoli wraca ruch na Odrze. Po dopłynięciu do śluzy w Kłodnicy wpłynęliśmy do komory śluzowej. Tu nastąpiło śluzowanie statku. Polegało to na tym że komora śluzowa została zamknięta, a następnie zaczęto uzupełniać ją wodą z wyżej położonego poziomu kanału. Powodowało to że statek podnosił się stopniowo, aż do momentu zrównania się poziomu z wyższym stopniem kanału.2017 09 02 rejs po Odrze 069

Wysokość piętrzenia wody sięga tu 10,5 m, a napełniona komora mieści ok. 10 tys. m sześc. wody. Długość komory wynosi 71,8 m, a wysokość ponad 14 m.

Śluza Kłodnica jest ostatnią z sześciu śluz na Kanale Gliwickim. To jeden z największych obiektów tego typu w Polsce.

Po zrównaniu się poziomów wody statek mógł płynąć dalej. Kapitan statku, który z wielką znajomością rzeczy opowiadał o historii i sprawach technicznych związanych ze śluzą i Kanałem Gliwickim, zwrócił tu uwagę na pozostałości na obu stronach kanału, filarów mostu dawnej linii kolejowej Kędzierzyn – Strzelce Op., która przechodziła przed wojną w tym miejscu, a dopiero później została przeniesiona na drugą stronę śluzy, przy linii kolejowej Kędzierzyn – Opole. Obecnie linia Strzelce Op. - Kędzierzyn-Koźle jest nieczynna.

Statek po krótkim rejsie po drugiej stronie śluzy, zawrócił i nastąpiło ponowne, odwrotne śluzowanie, tym razem 10 m w dół. Przebiegało ono dużo szybciej niż

przy napełnianiu śluzy. Następnie statek skierował się do dawnych portów przeładunkowych, obecnie odbudowywanych.

W międzyczasie uczestnicy posilali się kiełbaskami z rożna przygotowanymi przez bosmana.2017 09 02 rejs po Odrze 115

Po drodze do śluzy, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Koźlu, mijano znajdujący się tam na nabrzeżu dawny ekskluzywny hotel, którego sylwetka przypomina okresy świetności, obecnie też jest on remontowany. Stamtąd statek zawrócił i skierował się w odwrotną stronę, w dół Odry, kontynuując rejs w kierunku dawnego koryta Odry w Januszkowicach. W sąsiedztwie dawnego koryta Odry znajduje się Jezioro Srebrne, miejsce wakacyjnego wypoczynku. Znajduje się tu też stocznia remontowa z pochylnią dla barek. W jej pobliżu cumowały barki towarowe czekające na remont.2017 09 02 rejs po Odrze 061

Stamtąd można było podziwiać też widoczny Annaberg, choć w niektórych miejscach przysłonięty był jednak dymem ze zdzieszowickiej koksowni.

Niestety podróż się kończyła i statek zawrócił już do portu macierzystego.

Stąd zadowoleni wycieczkowicze,po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, pełni wrażeń wrócili autobusem do domu.

Impreza odbyła się w ramach Projektu Ożywienie Domów Spotkań.

Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

 

 
Otwarcie Miro Deutsche Fussballschule
There are no translations available.

2016 08 28 Miro Fussballschule 001

W niedzielę 28 sierpnia 2016 r. miało miejsce w Strzelcach Op. otwarcie niemieckojęzycznej

szkółki piłkarskiej "Miro Deutsche Fussballschule". Stało się to dzięki staraniom Zarządu Gminnego TSKN w Strzelcach Op oraz Zarządu Koła DFK Strzelce Op.  W zajęciach polegających na treningach piłkarskich prowadzonych początkowo w języku polskim a docelowo w języku niemieckim będzie brało udział 25 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Treningi będą odbywały sie na boisku piłkarskim "Orlik" a w okresie zimowym w hali sportowej. Trenerzy posiadają wymagane kwalifikacje oraz znajomość obydwu języków . Zajęcia będą odbywać sie dwa razy w tygodniu.

2016 08 28 Miro Fussballschule 005

W otwarciu wzięli udział zaproszeni liderzy mniejszości niemieckiej na czele z Przewodniczącym

TSKN Rafałem Bartkiem, przedstawiciele lokalnych władz na czele z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem, starostą Józefem Swaczyną,byłym posłem Helmutem Paisdziorem, duszpasterzem mniejszości niemieckiej ks. Piotrem Tarlińskim, właścicielem firmy Tinaled - Heinrichem Nyolt, jednym z pomysłodawców i sponsor szkółek piłkarskich, który za sponsorował nam baner oraz 25 szt piłek.

Miłą niespodzianką był udział w otwarciu, Pana Benedykta Kocota, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r, mistrza świata z 1976, i brązowego medalistę mistrzostw świata z 1974 r, w kolarstwie torowym. 

2016 08 28 Miro Fussballschule 002

Oczywiście centralnymi gośćmi byli młodzi piłkarze którzy przybyli ze swoimi rodzicami i rodzeństwem.

W czasie otwarcia nie zabrakło części artystycznej, w której wystąpił duet Simona & Denis w repertuarze niemieckich i śląskich piosenek.

Po słodkim poczęstunku przy kołołczu i słodyczach młodzi pilkarze mieli krótki trening, w którym wykonywali m. in. serie rzutów karnych. Niektórym wychodziło to lepiej, innym gorzej, ale przyszłość przed nimi.

2016 08 28 Miro Fussbalschule 007 

 
« StartZurück12345678910WeiterEnde »

Seite 1 von 17